Vladimir Putin’in gözdesiydi: Kırım Köprüsü’ne dron saldırısı

Patlamaların tesiriyle köprünün bir kısmı çökerken, trafik durdu. Rusya patlama nedeniyle, yaz tatili için Kırım’a giden kamyon sürücüsü Aleksey (40) ile eğitmen eşi Natalya’nın (36) öldüğünü, 14 yaşındaki kızları Angelina’nın ise yaralandığını açıkladı. Rus ordusu birinci değerlendirmede deniz dronlarına işaret etti, lakin buna dair şimdi bir delil sunmadı.

‘CEVAP VERECEĞİZ’

Saldırının akabinde hükümet yetkilileriyle acil toplantı yapan Rusya lideri Vladimir Putin, saldırıyı Kiev rejiminin “terör saldırısı” olarak nitelendirirken, köprünün “askeri sevkıyat hedefiyle kullanılmadığını” bu nedenle taarruzun “anlamsız olduğunu” söyledi. Putin, “Rusya’nın elbette buna cevabı olacak. Savunma Bakanlığı konuyla ilgili öneriler hazırlıyor” dedi. Bu, köprüye işgalin başından beri ikinci hücum oldu. 8 Ekim 2022’de, Putin’in doğum gününden bir gün sonra, köprüde bomba yüklü bir kamyon patlatılmış, tamir çalışmalarından sonra Putin aracıyla köprüden geçmişti.

KÖPRÜ NEDEN KIYMETLİ

Yapımı için 3.6 milyar dolar (yaklaşık 95 milyar TL) harcanan ve 19 km ile Avrupa’nın en uzunu olan Kerç Köprüsü, 2014’te ilhak edilen Kırım’ı Rusya’ya bağlıyor. Savaş nedeniyle hava ulaşımı yapılamadığından burası yarımadada yaşayan Ruslar için anakara ile tek ilişki imkânı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir