Tek bedenle 4 cana umut oldu

Tek vücutla 4 cana umut oldu

ANKARA – Eskişehir’de geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybeden bir verici kalp, karaciğer ve böbrek nakli bekleyen 3’ü Ankara‘da 1’i Eskişehir’de olmak üzere 4 hastanın hayata tutunmasını sağladı.

Sağlık Bakanlığı Organ Nakil Merkezi’nden Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne gelen umut dolu haber yüzlerin gülmesine sebep oldu. Merkez tarafından hastane idaresine Eskişehir’de geçirdiği trafik kazası sonrası beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden bir vericiden sıra bekleyen hastalara nakil edebilmesi için kalp, karaciğer ve böbrek olduğu haberi verildi. Çabucak kalp, karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastaların sırasını denetim eden Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Organ Nakil Merkezi tabipleri, kalp bekleyen 44 yaşındaki Soner Akyol, karaciğer bekleyen 44 yaşındaki Mehmet Duacıgil ve böbrek bekleyen 46 yaşındaki Gül Özden’in nakil için birinci sırada olduklarını gördü. Uzun müddet bu umut dolu haberi bekleyen hastaların ailelerine çabucak ulaşan hekimler, gerekli tetkiklerin akabinde Akyol’u, Duacıgil’i ve Özden’i eş vakitli ameliyata aldı. Ameliyatı muvaffakiyetle tamamlayan hekimler ise nakil ameliyatı gerçekleştirilen hastaların genel durumun güzel olduğunu ve şu anda faal hayat hayatlarını idame ettirebildiklerini ekledi.

Ayrıca, Eskişehir’de hayatını kaybeden vericinin öbür böbreğinin ise Eskişehir’de böbrek nakli bekleyen bir hastanın tetkiklerinin tamamlanmasın akabinde nakil sürecinin gerçekleştiği de bildirildi.

“Organ bağışçısı oranı şu anda milyonda 4 civarında”

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin şu anda kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek nakli üzere solid organ naillerinin yapıldığı tek devlet hastanesi olduğunu lisana getiren Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Organ Nakli Mesul Müdürü Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı, “Hastanemiz açıldığı günden bu yana 277 adet solid organ nakli gerçekleştirdi. Bunun 148’i böbrek, 73’ü karaciğer, 32’si akciğer ve 24’ü de kalp nakli idi. Her nakil canlıdan olmuyor. Kimileri için organ bağışı hayli değerli. Bilhassa kalp ve akciğer naklini günümüzde yalnızca organ bağışçılarından alabiliyoruz. O nedenle organ bağışı çok kıymetli ve şu an oran olarak da ülkemiz oranları maalesef Avrupa’nın ve dünyanın en alt oranlarını temsil ediyor. Pandemi ile biraz daha düştü lakin ortalama olarak yüzde 6’lardaydık. Pandemide bu yarılara kadar düştü fakat ortalama olarak şu anda milyonda 4 civarında. Halbuki Avrupa ülkelerine bakacak olursanız bu milyonda 25 ve 45 ortasında değişiyor. Şayet biz buna ulaşabilirsek, bunu sağlayabilirsek şu anda organ bekleyen tüm hastalara organ ulaştırabilmemiz mümkün olacak diye düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Öte yandan Bostancı, Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde 14 ülkeden 77 hastaya da solid organ naklinin gerçekleştirildiğini belirtti.

“Aynı anda 3 farklı ameliyathanede nakilleri gerçekleştirdiler”

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin yaşanmasından 15 gün sonra Eskişehir’den organ bağışı olduğunu söyleyen Bostancı, “Bunu değerlendirdiğimizde hastanemize kalp, karaciğer ve böbrek kiti olmak üzere 3 organ sunuldu. Takımlarımız, oraya giderek bu organları aldılar, buraya getirdiler ve tıpkı anda 3 farklı ameliyathanede nakilleri gerçekleştirdiler” diye konuştu.

“Türkiye’de yaklaşık bin 200 kişi kalp nakli listesinde beklemekte ancak biz yılda yalnızca 90 tane yapabiliyoruz”

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kalp Nakil Sorumlusu Prof. Dr. Ümit Kervan ise şu anda tedavide kullanılan teknolojik aygıtlarla yanılgı hissesini sıfıra kadar indirebildiklerini vurgulayarak, “Büyük kurullarla bu karar veriliyor, o komiteler bir kişinin verdiği kararlar değil. Türkiye’de yaklaşık bin 200 kişi kalp nakli listesinde beklemekte ancak lakin biz yılda yalnızca 90 tane yapabiliyoruz. Kalp nakli ağır bakımında 4 yaşında kalp nakli bekleyen çocuklar da var, 19 yaşında genç hastalarımız kalp nakli bekliyorlar. Bu hastalarımızın ortalama ömür beklenti müddeti bir yıl civarında. Ülkemizde ise ortalama 8-9 ayda fakat acil nakil yapabiliyoruz. Hastaları yaşatabilmek için mümkünce elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“Ben sıhhat olarak kendimi güzel hissediyorum fakat arkadaşım için üzücü, üzüldüm”

Sağlıklı bir hayata kavuşmak için yaklaşık bir yıldır nakil beklediğini belirten ve bu bekleyiş sonucu karaciğer nakli gerçekleşen hasta Mehmet Duacıgil, “İlk başta hocalarımız ilaçlarla denetlediler ve tedavi etmeye uğraştılar. Daha sonra nakil olmam gerektiği söylendi ve nakil oldum. Ben sıhhat olarak kendimi yeterli hissediyorum lakin arkadaşım için üzücü, üzüldüm. Kendisini tanımıyorum lakin teşekkür ediyorum. Allah razı olsun onlardan. Herkesin yapması gereken bir şey” tabirlerine yer verdi.

“25 yıldır diyalize girdiğim halde hiç ümit etmemiştim”

Böbrek nakli gerçekleşen Gül Özden ise 25 yıldır diyaliz tedavisi gördüğünü be hiç ummadığı anda nakil haberi aldığını söz ederek, “Her şey daha güzel, düzelmeye başladı bu ortalar. Moralim de yerinde. İnşallah daha uygun düzeylere çıkarız. Şu anda da düzgünüm. Çıkışımı bekliyorum, bir an evvel düzelmiş formda meskene gitmek istiyorum. Diyalizden kurtulmak istiyorum. Bunları ben hiç hayal etmemiştim. 25 yıldır diyalize girdiğim halde hiç ümit etmemiştim. Bir anda çıktı karşıma. Bundan sonra da inşallah diyalize girmeden hayatımı devam ettiririm. Aslında ben bu vakte kadar bu ameliyattan çok korkuyordum. Hiç o kadar da korkulacak bir şey yokmuş. Nitekim 5 gün içinde beşerler çok hoş bir biçimde, diyalize girmeden konutuna geçebiliyor. Herkesin de bir verici olmasını çok istiyorum. İnsanların diyalize girip hayatlarını bu formda devam etmeleri hakikaten çok zormuş. Ben bunu nakil olduktan sonra anladım. Çok daha düzgün hayat kurallarında yaşayabilirler. Verici olan insanlara da hakikaten çok teşekkür ediyorum. Daha çok olmasını, daha çok artmasını isterim” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Ankara’da organ nakli ameliyatı olarak hayata tutunan alıcılar, kendilerine organlarını bağışlayan vericinin ailesine teşekkür ederek, şükranlarını sunmayı da unutmadılar.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir