Papa, kadınlara oy kullanma hakkı tanıdı: ‘Tarihi bir dönüm noktası’

Katoliklerin ruhani lideri ve Papa Francis, bir sonraki Piskoposlar Meclisi’nden (Sinod) itibaren bayanların da oy kullanma hakkına sahip olmasına karar verdi. Vatikan’dan yapılan açıklamaya nazaran Papa, Katolik Kilisesi’nin değerli istişare organlarından Piskoposlar Meclisi’nin idaresiyle alakalı normlarda birtakım değişikliklere gidilmesini onayladı.

AA’nın aktardığına nazaran, Papa Francis’in yaptığı değişiklikle piskopos olmayan üyelere de oy kullanma hakkı tanındı. Bunun içinde, şu ana kadar yalnızca piskoposların oy kullanabildiği Sinod’da bundan bu türlü piskopos olmayanlar ve bilhassa de bayan üyelere de oy hakkı tanınması en dikkat cazip değişiklik oldu.

İtalyan basınında, bu değişikliklerin Vatikan için ‘tarihi bir dönüm noktası’ olduğu ve ‘Katolik Kilisesi’nde emsali olmayan bir yenilik’ olduğu tabir edildi. Basında çıkan haberlerde, Sinod’a piskopos olmayan 70 üyenin daha atanacağı, bunların yarısının bayan olması koşulunun getirildiği ve bu bireylerin de oy kullanma hakkının olacağı belirtildi.

KADINLARIN TEMSİLİ YÜZDE 10 ORANINDA

Buna nazaran, yaklaşık 370 üyeden oluşacak Sinod’da; 6’sı kilise içinden, 35’i yeni atanacak olmak üzere oy kullanma hakkına sahip toplam 41 bayanın olması bekleniyor. Böylelikle ekim ayında toplanması planlanan bir sonraki Sinod’da oy kullanma hakkına sahip bayanların temsili yüzde 10 civarında olacak.

‘ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK LAKİN BİR İHTİLAL DEĞİL’

Sinod’un tertibinden sorumlu isimlerden olan Kardinal Jean Claude Hollerich, basına yaptığı açıklamada, “Bu değerli bir değişiklik lakin bir ihtilal değil” sözünü kullandı. Papa Francis, daha evvel de bayanların Vatikan Devlet idaresinde üst seviyede roller alması konusunda adımlar atmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir