Japonya’da, eski Başbakan Abe’nin resmi cenaze töreni için kendini yaktı

Japonya’da 8 Temmuz’da seçim konuşması yaptığı sırada silahlı hücuma uğrayarak hayatını kaybeden eski Başbakan Şinzo Abe için 27 Eylül’de Tokyo’daki Budokan kapalı spor salonunda düzenlenmesi planlanan resmi cenaze merasimine yansılar sürüyor. Abe için planlanan resmi cenaze merasimini protesto etmek isteyen bir şahıs, Tokyo’daki Başbakanlık Ofisi yakınında kendisini ateşe verdi. Tokyo polisi ve görgü şahitlerinden edinilen bilgilere nazaran olay birçok resmi binaya mesken sahipliği yapan Chiyoda semtinin Kasumigaseki bölgesinde yaşandı. Mahallî saatle 07.00 sıralarında yol kenarındaki bir kişinin kendini yaktığını gören bölge sakinleri durumu polise bildirdi. Olay yerine itfaiye ve sıhhat grupları sevk edilirken, bedeninde önemli yanıklar oluşan 70’li yaşlarındaki şahsın ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Görgü şahitleri kimliği meçhul şahsın, bedeninin alev aldığı sırada, “Üzerime akaryakıt dökerek kendimi ateşe verdim” dediğini aktardı. Olay yerinde Abe için düzenlenmesi planlanan resmi merasimi eleştiren bir de not bulunduğu öğrenilirken, polis olayla ilgili ayrıntılı soruşturma başlattı.

TEPKİLERİN ODAĞINDA

Japonya’da hükümet, suikast sonucu hayatını yitiren Abe için 27 Eylül’de Tokyo’daki Budokan kapalı spor salonunda resmi cenaze merasimi düzenleneceğini açıklamış, yaklaşık 11.5 milyon dolarlık masrafın devlet bütçesinden karşılanacak olması kamuoyunun kimi kısımlarının reaksiyonuna neden olmuştu. Eski başbakanlar için resmi cenaze merasimi düzenlenmesini gerektiren bir anayasa kararı bulunmadığına dikkat çeken muhalif kesitler, ülkenin çeşitli yerlerinde şovlar düzenleyerek kararı protesto etmişti.

Japonya hükümetinden mevzuyla ilgili daha evvel yapılan açıklamada ise, “Ülkenin en uzun müddet misyonda kalan başbakanı olan Abe, başkalarından farklı liderlik marifetleri sergilediği ve bir dizi önemli iç ve memleketler arası sorunun üstesinden gelmek için ağır sorumluluklar üstlendiği için bu karar alındı” tabirleri kullanılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir