Gerilimin büyüdüğü Kosova’da silah sesleri

NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü KFOR, ülkenin kuzeyinde devriye gezen askerlerinin yakınında silah sesleri işitildiğini, olayda can kaybı, yaralı ve maddi hasar olmadığını bildirdi.

Kosova polisi, ülkenin kuzeyindeki Zubin Potok’ta silahlı çatışmaya dahil oldukları istikametindeki argümanları yalanladı. Kosova polisi tarafından yayınlanan bildiride, “Kosova polisine yönelik rastgele bir akın olmamıştır. Kosova polisi ile rastgele bir küme ortasında çatışma yaşanmamıştır” sözlerine yer verildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin kabine şefi Blerim Vela de toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sırbistan’daki rejim yanlısı medya, Zubin Potok yakınlarında çatışmaların olduğu konusunda palavra haberler yayarak, Kosova’da silahlı bir çatışmayı kışkırtmaya çalışıyor” tabirlerini kullandı.

BARİKATLARIN KALDIRILMASI ÇAĞRISI

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla ise toplumsal medya hesabından, ülkenin kuzeyindeki barikatların kaldırılması davetini yineledi. Sırbistan’ın Kosova’da yasa dışı yapılanmalar oluşturmaya son vermesi gerektiğini kaydeden Sveçla, “Halkı, Sırbistan’ın yeni bir çatışmayı kışkırtma propagandasına kapılmamaya ve polis kuvvetleriyle işbirliği yapmaya davet ediyorum” tabirlerini kullandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, lokal medyada çıkan, “Kosova polisinin, Sırpların Zubin Potok’ta kurduğu barikatları kaldırmak istediği ve çatışmalar çıktığı” tarafındaki haberlerin akabinde, Başbakan Ana Brnabic ve Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic ile bir ortaya geldi.

Mojsilovic, görüşme sonrası mahallî bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Vucic ile görüşmelerinde ana mevzunun Kosova’nın kuzeyindeki genel durum olduğunu kaydetti. Kosova sonuna yakın Raska’ya yanlışsız yola çıktığını tabir eden Mojsilovic, “Şu anda yoldayım. Sırp ordusuna verilen vazifeler kesin ve net bir formda, tam olarak uygulanacak ve gerçekleştirilecektir” dedi.

Mojsilovic ayrıyeten durumun, Sırp ordusunun sonun yakınında bulunmasını gerektirecek pozisyonda olduğunu söyledi.

Sırbistan basını, Zubin Potok’ta akşam saatlerinde silah sesleri duyulduğunu ve bunun Kosova polisinin Kosova’nın kuzeyindeki barikatlardan birini kaldırmak istemesi sonucunda meydana geldiğini duyurmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor. Muhakkak aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilgilerin olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir