Fransa’da göstericiler Paris Havalimanı’nın girişini kapattı

Fransa‘da emeklilik yaşını 62’den 64’e yükseltmeyi amaçlayan ıslahat, ülke çapında büyük protestolara neden oldu. Günlerdir ıslahata karşı çıkanlar, başşehir Paris yanı sıra ülke genelinde farklı kentlerde sokağa inerken, vakit zaman polis ve göstericiler ortasında gergin anlar yaşandı. Tartışmalı ıslahata karşı kitlesel grev ve protestoların 9’uncusu bugün düzenleniyor.

GÖSTERİCİLER PARİS HAVALİMANI’NIN GİRİŞİNİ KAPATTI

ÇOK SAYIDA ÜNİVERSİTEDE EYLEM

Öte yandan Paris, Lyon, Saint-Etienne, Roubaix ve Nanterre’deki öğrenciler, çok sayıda üniversitede aksiyon yaptı. Ülkedeki öğretmenlerin yüzde 50’si grevlere katılırken Paris ve etrafında de 40’tan fazla lisede öğrenciler aksiyona başladı.

OTOYOL VE KÖPRÜLERDE BARİKAT KURULDU

Lille ve Saint-Nazaire dahil birçok kentte de göstericiler, otoyol ve köprülerde barikatlar kurarak trafik akışını kesti. Ayrıyeten grevler kapsamında Paris’teki müzeler ziyarete kapatıldı.

UÇUŞLARIN İPTAL EDİLMESİ İSTENİYOR

Diğer yandan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (DGAC), Paris’teki Orly Havalimanı’nda uçuşların yüzde 30’unun yarın ve sonraki gün için iptal edilmesini istedi. Diğer havalimanları için de benzeri taleplerin gün içinde yapılması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un en kıymetli seçim vaatleri ortasında yer alan emeklilik ıslahatı, 62 olan emeklilik yaşını 2 yıl uzatarak 64’e çıkarmayı öngörüyor.Ulusal Mecliste üzerine mutabakat sağlanmayan ıslahata karşı Fransızlar, ocaktan bu yana kitlesel grev ve şovlar düzenliyor.

KARAR SONRASI PROTESTOLAR BAŞLADI

Hükümet ise mecliste kâfi takviyesi görmemesi nedeniyle ıslahata ait tasarıyı mecliste oylamaya sunmadan 49. unsurun 3. fıkrası doğrultusunda direkt kabul etme yolunu seçmişti. 16 Mart’ta alınan kelam konusu kararın akabinde Fransa’da protestolar başladı. Polisin sert müdahale ettiği protestolarda yaklaşık 900 gösterici gözaltına alındı.

GÖSTERİCİ POLİSLER TARAFINDAN DARBEDİLDİ

Gösteriler sırasında kimi gazetecilerin ve gözlemcilerin polislerce darbedildiği imgeler reaksiyonlara yol açmıştı. Muhalefet partileri, mecliste oylamaya sunulmadan kabul edilen ıslahatın iptali için Anayasa Kuruluna başvurmuştu.

Kaynak: AA / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir