Ercan Kurkut: Kemal’i katledenler dışarda Abdurrahman içerde

Evrim Deniz

DİYARBAKIR – Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 25 Nisan’da Diyarbakır merkezli 21 vilayette gerçekleşen operasyonda 128 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında gazeteci Abdurrahman Gök de vardı. Emniyetteki tabir süreçlerinin akabinde savcılığa sevk edilen Gök, tutuklandı.

Abdurrahman Gök, 21 Mart 2017’de Diyarbakır Newroz alanında Kemal Kurkut’un katledilme anını fotoğraflayan tek gazeteciydi. Katledilen Kemal Kurkut’un ağabeyi Ercan Kurkut, “Annem, ‘Kemal’in gözlerini gören son gözler’ diyerek Abdurrahman’ın gözlerini öpmüştü. Ve bugün o gözlere sahip olan Abdurrahman da tutuklandı” dedi.

Kemal Kurkut’un ağabeyi Ercan Kurkut…

‘BASININ GERÇEKLERİ GÖSTERMEK ÜZERE BİR VİZYONU VAR’

Kemal Kurkut’un öldürülme anını herkese duyuran kişinin Abdurrahman Gök olduğunu söyleyen Ercan Kurkut, “Kemal’in cinayetini dünyada duymayan kalmadı neredeyse, bu da sevgili Abdurrahman’ın sayesinde oldu. O olmasaydı, biz dahil kimse cinayetin nasıl işlendiğini bilemeyecektik. Abdurrahman orada olmasaydı, valiliğin yaptığı açıklamaya nazaran, Kemal ‘canlı bomba’ olarak söz edilecekti. Abdurrahman, hakikate olan tutkusuyla, Musa Anter’in ardılı olarak hepimizi aydınlattı. Beşerler şunu unutuyorlar, katledilen Kemal değil, bir diğeri da olabilirdi. Kendi kardeşleri, ağabeyleri, ablaları olabilirdi. Ve basının bunların gerçek yüzünü bizlere göstermek üzere çok büyük bir emeği ve vizyonu var. O gün orada vurulan kim olursa olsun Abdurrahman bunu çekecek ve bizleri aydınlatacaktı” sözlerini kullandı.

‘ABDURRAHMAN’IN DİK DURUŞU HEPİMİZE UMUT OLDU’

Gazeteci Abdurrahman Gök’ün tutuklanma anında çekilen manzaralarda “Kahrolsun faşizm, yaşasın özgür basın” dediğini hatırlatan Kurkut, “Abdurrahman hepimize umut oldu” diye konuştu.

“Dünden beri kendimi çok makûs hissediyordum” diyen Kurkut, Abdurrahman Gök’ün tutuklanmasıyla ilgili hissettiklerini şöyle anlattı:

“Abdurrahman bizim ailemizden biri. Kendisini tanıyınca ne kadar hakkaniyetli ve güzel bir insan olduğunu daha çok içselleştirdik. Hepimiz inanılmaz üzgünüz. Dünden beridir aklımızdan çıkmıyor bu olanlar. Biz Abdurrahman ile ortada sırada da olsa görüşüyorduk. Çok güçlü, çok değerli ve pahalı biri bizler için. Bizim bir kardeşimizdir kendisi. Yeterli ki var, düzgün ki onu tanıyoruz ve gayretine şahit oluyoruz. Ben kendim de cezaevine girdim ve o şartları biliyorum ancak Abdurrahman orada da çok güçlü olacaktır eminim. Bir tutkuya sahip ve o tutku özgürlüğe, gayrete olan inancından geliyor. Yalnızca Abdurrahman değil, bugün tutuklanan, gözaltına alınan tüm işçiler çok güçlü. Lakin tutuklanırken çekilen o görüntüsünü izlediğimde, ‘Kahrolsun faşizm, yaşasın özgür basın’ telaffuzunu duyunca içim bir nebze rahatladı. Hepimize de umut oldu onun dik duruşu. Güçlüyüz biz. ‘Bütün bu olanlara karşın güçlüyüz’ dedim görüntüyü izleyince.’’

‘ABDURRAHMAN GERÇEĞİN PEŞİNDE KOŞMAYA DEVAM EDECEK’

Kemal Kurkut’u katleden kolluk kuvvetlerinin cezasız kaldığını lisana getiren Kurkut, annesinin de çok üzgün olduğunu belirtti. Kurkut, “Hatırlarsınız, annem, ‘Kemal’in gözlerini gören son gözler’ diyerek Abdurrahman’ın gözlerini öpmüştü. Ve bugün o gözlere sahip olan Abdurrahman’da tutuklandı” diye konuştu.

Kurkut, “Kemal’i katledenler rastgele bir ceza almazken bu cinayeti belgeleyen gazetecinin tutuklaması yargının geldiği son durumu gözler önüne koyuyor. Türkiye üzerini kapatmak istediği şeyleri belgeleyen herkesi düşmanlaştırıp, terörize ediyor. Bunu da başaramazsa sokak ortasında vuruyor. Tek kederleri gerçeklerin önünü kesmek. Abdurrahman cinayeti belgelediğinden beri mesken baskınları, gözaltılar olmak üzere çok baskı gördü. Finalde de bu oldu, tutuklandı. Lakin bunları atlatacağız. Umuyorum bu önümüzdeki bahar, bizim baharımız olacak. Bütün Kürtlerin ve Türkiye halklarının baharı olacak. Bu ülkedeki herkesin nefes almaya muhtaçlığı var, umuyorum ki Abdurrahman ile birlikte öbür bütün işçi arkadaşlarımızı geri alacağız, demokrasi tekrardan gelecek bu topraklara. Ve Abdurrahman hür bırakıldıktan sonra da gerçeğin peşinde koşmaya devam edecektir” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir