Ehliyeti 9’ncu sınavında kazandı, gözyaşlarını tutamadı

Tokat’ta yaklaşık 3 yıl evvel ehliyet almak için kursa yazılan Mustafa Işık (32), teorik imtihanın akabinde direksiyon imtihanına girdi. Birinci imtihanını yaşadığı büyük heyecan ve panik nedeni ile kazanamayan Işık, öteki imtihanlarda da heyecanını yenemedi.

Sınav fobisi oluşan Işık, direksiyonun başına her geçmesinde yaşadığı gerilim nedeni ile başarılı olamadı. Direksiyon usta öğreticisi Meral Öltem Ertaçoğlu’nun moral takviyesi ile Işık, 9. kere girdiği direksiyon imtihanını kazandı. İmtihan sonrasında yaşadığı sevinç cep telefonu kameralarına yansıyan Işık, gözyaşlarını tutamadı.

Mustafa Işık, kendisine moral dayanağı veren direksiyon usta öğreticisine çiçek takdim etti. 2019 yılında başladığı ehliyet serüvenine 2022 yılında tamamladığını belirten Işık, “Benim için yorucu, meşakkatli, gerilimli bir serüven oldu. 8 sefer direksiyon imtihanında kaldım. 9’ncu imtihanda ehliyetimi aldım. Hala o gerilim, o heyecan ehliyet alamama hissini iki gün boyunca üzerimden atamadım. Ehliyetim elime geçtiğinde o vakit inanacağım” dedi.

Trafikte araç kullanırken heyecan yapmadığını ancak imtihanda çok heyecanlandığını belirten Işık, “Sınavın heyecanı, psikolojisi, kurulların yanımda olması beni öteki biri yapıyordu. ‘Hep kalacağım, geçemeyeceğim. Bunda da kaldığım’ üzere. Zati bir kezinde kaldıktan sonra otomatikman ikincisine de kaldım. Ve ben de artık geçememek üzere bir his oldu. Bu art gerisine geldi. İşte psikoloji olarak da bayağı kendimizi de bu mevzuda özgüvenimizi büsbütün yerlerde yaptık. 3 yıl boyunca devamlı ehliyet almak için uğraş verdik. Bunun da natürel maliyeti de oldu. Geçen hesapladığımda 8-10 bin liraya bir maliyeti olduğunu gördüm. Asla vazgeçmedim ancak içimde daima kalma bir psikolojisi olduğu için geçemeyeceğim psikolojisi vardı. Pes etmediğimiz sonucunda da ehliyetimize kavuştuk” diye konuştu.

Direksiyon usta öğreticisi Meral Öltem Ertaçoğlu ise 8 defa imtihana girip kazanamayan bir kişinin kendisine kurs için geldiğinde şaşırdığını söyledi. Ertaçoğlu, şoför adayının öbür direksiyon usta öğreticileri ile görüştüğünde imtihanda panik atağı, heyecanlı olduğunu öğrendiğini belirterek, “Öncesinde kendisine güvenmesini sağladım. 14 günlük kurs sürecinde yaşadığı gerilimi sohbetle, motive ile yendik. İmtihan günü ise beni gördüğünde heyecanını yendiğini söyledi. Sınavı kazanacağına inanıyordum ve başardık” konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir