Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bülent Keneş’in iadesi talebimizin reddedilmesi çok olumsuz bir gelişme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ soruşturması şüphelisi Today’s Zaman’ın eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş’in iadesine yönelik talebin olumsuz bir gelişme olduğunu belirterek, “Biz, İsveç ve Finlandiya’dan hoş kelamlar işitmek istemiyoruz, somut adımlar görmek istiyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Gambiya Dışişleri, Memleketler arası İşbirliği ve Yurtdışındaki Gambiyalılar Bakanı Mamadou Tangara ile bakanlıkta bir ortaya geldi.  Çavuşoğlu ile Tangara, görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi

Çavuşoğlu, Gambiya’nın FETÖ okullarını kapatan birinci Afrika ülkesi olduğunu, iki ülke ortasındaki ilgileri artırmak istediklerini kaydetti.

“Bu darbecilerin oradaki mensuplarının iade edilmesi gerekiyor”

Basın toplantısının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, FETÖ soruşturması şüphelisi Bülent Keneş’in iadesinin İsveç tarafından reddedilmesiyle ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği gündeme geldiğinden bu yana söylenecek kelamlar söylendi. Bununla birlikte ahitname ve üçlü muhtıra imzaladın. Herkes bu evraka nazaran yükümlülüklerini yerine getirecek. Türkiye’nin talepleri pek açık. 

Bülent Keneş’in iadesi istikametindeki talebimizin reddedilmesi çok olumsuz bir gelişme. Biz, İsveç ve Finlandiya’dan hoş kelamlar işitmek istemiyoruz, somut adımlar görmek istiyoruz. Bu evrakta de FETÖ net formda yer alıyor. Yalnızca PKK/YPG/PYD değil, FETÖ de yer alıyor. Bu darbecilerin oradaki mensuplarının Türkiye’ye iade edilmesi gerekiyor. Son kararın bakanlar kurulu tarafından verileceğini söyleyenler de var.

Önemli olan kimin karar vereceği değil, bizim beklentilerimizin karşılanması. PKK mensubu bireyler de var iadesinin istendiği. 1 kişiyi iade ettiler, o bizim listemizde yoktu. ‘1 kişiyi iade ettik, bu işi kapatalım’ üzere beklentileri varsa bu gerçekçi bir beklenti değildir. İsveç Dışişleri Bakanı da perşembe günü Ankara’ya geliyor, orada da son gelişmeler hakkında basın toplantısında sizlere de anlatma imkanımız olacak.”  (DHA)

TIKLAYIN | Bülent Keneş’in iadesi hakkındaki son kararı Bakanlar Kurulu verecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir