Bakan Bilgin’den asgari ücret açıklaması: Temmuz’da yeniden değerlendireceğiz

DUVAR – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ekonomiye ve maaşlara ait açıklamalarda bulundu. Kimi emekli fiyatlarında ve minimum fiyatta tekrar düzenleme sinyali verdi.

A Haber’e konuşan Alim’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Asgari fiyat nedir? Bu fiyatın altında fiyat olamaz demektir. Biz toplumsal devlet sorumluluğu ile buna çok fazla değer gösterdik. Tabi artık enflasyon düşüyor. Biz çalışanları işçiler koruyan bir yaklaşım içindeyiz. Enflasyonun düştüğünü sayılardan anlıyoruz. Biz enflasyonu tüketici ve üretici fiyatlarından ölçüyoruz. Ortadaki makas süratli bir formda düşüyor. Bu şunu gösteriyor. Enflasyon gerçek manada düşme eğiliminde. Ancak fiyatlardaki artış devam ediyor. Biz ne yapacağız bunu durduracağız. Toplumsal devlet olarak fiyatları koruyacağız. Temmuz’da bunu yine kıymetlendirerek, yeni bir taban fiyatta işçileri koruyacak bir minimum fiyat belirleyeceğiz. Alım gücünü pazardaki durumunu tespit eden bilgiyi kullanacak araştırma yapıyoruz.

EMEKLİLER İÇİN YENİ DÜZENLEME

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon emekli var. 7 bin 500 lira altında maaş alanların sayısı 9 buçuk milyon civarında. Yapılan son düzenleme ile en düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya getirerek bu 9 milyon 500 bin insanımızın bir nebze de olsa nefes almalarını sağlayan bir düzenleme yaptık. Bunun dışında kalan 5 milyonun üzerinde insanın emeklilikleriyle ilgili bir düzenleme yaptık. Onlarda biraz rahatsızlık oluştu. Artık de 7 bin 500 lira üzerinde maaş alanlara ait bir düzenleme için çalışıyoruz. Biz çalışmalarımızı bitirdik. Meclis tatile girdiği için Temmuzda uygulamaya koyacağız. Ayrıntıları Cumhurbaşkanımız açıklayacaktır. 7 bin 500 lira dahil olmak üzere kapsamlı bir düzenleme yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir